Matěj Hošek

  • Narozen: 2004
  • Místo narození: Praha
  • Působiště: Praha

Vzdělání:

od roku 2020 Soukromá střední umělecká škola designu v Praze

Klíčovým tématem kreseb mladého autora Matěje Hoška jsou dopravní mapy skutečných, ale také vysněných, imaginárních měst. výrazně barevné, přehledné, lineární sítě znázorňují funkční systém – jako by umělci, který se narodil s poruchou autistického spektra, pomáhaly objevit, či přímo vytvořit řád, ve kterém se lze snadno zorientovat.

Jeho převážně velkoformátové kresby barevnými fixami se díky svým grafickým kvalitám staly podkladem pro potisky látek, triček, batohů, obalů na mobilní telefony či tenisek. Již roku 2016 vznikla během pražského Fashion Weeku kolekce Autista pro autisty. Její výtěžek byl věnován na podporu lidí s hendikepem, stejně jako část výnosu projektu MAAPPI, v jehož rámci Matějovy mapy na své produkty aplikují společnosti Converse, Braasi, Adidas a další.

Úspěch v oblasti designu ale nemá vliv na autenticitu, originalitu a jedinečnost Matějovy tvorby, která pro něj má mnohem hlubší a komplexnější význam, než „jen“ produkci dekorativních motivů grafického designu. Díky výše zmíněným kvalitám ji můžeme zařadit mezi unikátní projevy současného světového „art brut“ – umění v surovém stavu, které se v posledních letech těší raketovému vzestupu sběratelského zájmu.

Nabídka děl

V případě zájmu o jiná díla autora, neuvedená v aktuální nabídce, nás prosím kontaktujte.
Rádi zprostředkujeme návštěvu ateliéru, nebo kontakt na autory, kteří nejsou uvedeni na těchto stránkách.

Všichni autoři